Prematüre Bebeklerin Evde Bakımı

Prematüre doğan bebeğiniz için yoğun ve gergin hastane günlerinin sona ermesi her şeyin bittiği anlamına gelmiyor. Prematüre bebekler ev ortamında da özel bir ilgiye ihtiyaç duyuyor.

 • Vücut ısısının korunması

Prematüre bebekler zamanında doğan bebeklere göre daha çok üşür. Bu durumun sebebi ise cilt altı yağ tabakasının henüz yeteri kadar gelişmemesidir. Prematüre bebeklerin vücut ısılarının düşmemesi için alınan kıyafetlerin uygun boyutta olması, bütün vücudu sarması gerekir. Eğer bu durum sağlanamazsa, prematüre bebek kendisini ısıtmak için daha fazla enerji harcar ve kalori kaybeder. Kalori kaybının bir sonucu olarak da bebeğin gelişimi yavaşlar. Eğer prematüre bebek için uygun boyutta pamuklu kıyafetler bulunamazsa, el ve ayaklarına pamuk, gazlı bez sarılarak veya iki kat kıyafet giydirilerek bu sorunlar çözülebilir. Ani ısı değişimleri bebeğin sağlığını tehlikeye sokacağı için oda sıcaklığı 24 °C – 25 °C’ye ayarlanmalıdır. Bebeğin vücut sıcaklığını kontrol etmek için dijital kulak termometresi kullanın.  

 • Prematürelerin beslenmesi farklıdır

Bebeğinizdeki emme ve yutma sorunları hastane döneminden sonra da devam ediyorsa doktorunuza başvurmaktan çekinmeyin. Prematüre bebeğinizi evde beslerken başını mutlaka 45 derece açıyla tutun. Ayrıca mamanın veya sütün akma hızını ve miktarını doğru ayarlamaya dikkat edin. Prematüre bebeklerin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de bebeğin beslenme esnasında uykuya dalmasıdır. Eğer bebek aktif olarak emerken birden uykuya dalıyorsa gazı olabilir. Beslenme süresi de prematüre bakımında bir hayli önemlidir. Beslenme süreleri 30 dakikayı geçmemelidir. Çünkü beslenme süresi uzadıkça öğün sayısı azalır ve kilo kaybı da aynı oranda artar. Beslenme sırasında bebeğinizin rengini gözlemlemeyi unutmayın. Sağlıklı bir bebeğin rengi pembedir. Eğer beslenme sırasında ağız -burun çevresinde morarma veya başka bir renk değişikliği görürseniz mutlaka doktorunuza başvurun.

 • Ev ortamında enfeksiyonları kontrol etmek şart

Prematüre bebeklerin bağışıklık sistemleri zamanında doğan bebeklere oranla daha zayıftır. Enfeksiyonlara karşı olan bu savunmasızlık beraberinde bazı önlemleri getirir. Bu önlemlerden bazıları can sıkıcı olsa da prematüre bebeğin sağlığı için gereklidir. Prematüre bebek, okul çağındaki çocuklarla mümkün olduğu kadar az görüştürülmelidir. Kalabalık okul ortamındaki bakteriler prematüre bebeğin sağlığını tehlikeye atabilecek kadar güçlüdür. Prematüre bebeğin odasında oyuncak bulundurulacaksa, bu oyuncakların toz tutmayan, yıkanabilen, tüysüz oyuncaklar olmasına özen gösterilmelidir. Tüm bunların yanı sıra enfeksiyon kontrolünün ilk basamağının el temizliğinden geçtiğini unutmayın. Bebeğe dokunmadan önce ve alt temizliğinden sonra mutlaka ellerinizi yıkayın. Ayrıca tırnakların kısa kesilmesi ve bebekle temas ederken takı takılmaması enfeksiyon kontrolü açısından önemlidir.

 

 • Solunum durması (Apne)

Beyin ve göğüs kafesindeki kaslar yeteri kadar gelişmediği için prematüre bebeklerde sıkça görülür. 5 saniyeden daha kısa süren ve kendiliğinden olan solunum durmaları fizyolojiktir ancak 10 saniyeden daha uzun süren ve bebekte dudak morluğuyla birlikte halsizliğe sebep olan solunum durmalarında mutlaka doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

 

 • Uyku büyümeyi getiriyor

Büyüme hormonu uyku sırasında salgılandığı için prematüre bebeklerin uykularına özen gösterilmelidir. Uykuya meyilli olan prematüre bebekler, beslenme aşamasında bile uykuya dalabilirler. Bu yüzden beslenme ve uyku saatleri çok iyi düzenlemelidir. Prematüre bebeğin kaldığı odanın ışığı günün saatlerine göre ayarlanabilir olmalıdır. Bu sayede, daha hareketli ve aydınlık gündüz ortamından, daha sessiz ve karanlık gece ortamına geçebilir, böylece ev ortamına adaptasyonu kolaylaşır.

 

 • Cilt bakımı

Her yeni doğanın cildi hassastır ancak prematüre bebeklerin cildi daha hassastır. Prematüre bebeklerde kulak gibi kıkırdak dokuların olduğu bölümler olgunlaşmadığı için uzun süre aynı tarafta yatmaları sakıncalıdır. Prematüre bebeğin pozisyonu 3 saatte bir değiştirilmeli, vücudun hassas bölgeleri yumuşak maddelerle desteklenmelidir. Bebeğin gözlerinde ortaya çıkabilen akıntı, çapaklanma ve yapışkanlık gibi durumlarda doktorunuza başvurun. Prematüre bebeklerin gözleri steril bez ve temiz suyla temizlenebilir. Enfeksiyon ihtimaline karşı bir gözü temizlediğiniz gazlı bezle diğer gözü temizlemeyin. Gözlerdeki sarımtırak renk, ödem ve şişkinlik enfeksiyon belirtileri olarak kabul edildiği için bu durumlardan birisiyle karşılaşırsanız vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

2018-02-14T10:47:22+00:00 14/02/2018|Genel|2 Yorum

2 Yorumlar

 1. Bahar 10/09/2017 at 14:17 - Reply

  gerçekten faydalı bir rehber olmuş.

 2. Duygu 11/09/2017 at 14:18 - Reply

  biz hastaneden çıkmadan önce doktorumuz ve hemşirelerimiz de bu konularda uyarmışlardı. böyle faydalı yazılardan daha çok görmek güzel olur.

Bir Cevap Yazın