Prematüre Bebek Ebeveyni olmak

Prematüre Bebek Ebeveyni olmak 2016-11-10T11:33:10+00:00

Gebelik sırasında ebeveynler, bebeklerinin doğacağı ve hep birlikte eve gidecekleri günü beklerler. Ancak erkenci davranan bebeğiniz, gelişimini tamamlamak ve sizinle sağlıklı bir şekilde eve dönebilmek için hastanede bir süre kalmak zorunda olabilir.

Bu süreçte anne – baba olarak birbirinize destek olmanız çok önemlidir. Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesinde vakit geçirmeli, ama kendinize de bu süreçte güç toplamak için zaman ayırmalısınız.

Doktorunuz size bebeğinizin bakımı konusunda yardımcı olacaktır. Tüm sorularınızı onunla çekinmeden paylaşın. Bebeğiniz, kendi başına nefes alabildiği, vücut ısısını koruyabildiği, emerek ya da biberonla beslenebildiği ve belirli bir büyüme hızına eriştiği andan itibaren sizinle eve gelebilir.

Bebeğinize iyi bakabilmek için önce kendinize iyi bakmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bebeğinizi büyütmek her zaman kolay olmayacak. Bazen kendinizi üzgün ve  yetersiz hissedebilirsiniz, erken doğum nedeniyle suçluluk duyabilir, kızgınlık ve depresyon yaşayabilirsiniz. Prematüre bebek sahibi annelerde erken lohsalık sendromu yaygın olarak görülmektedir. Bunların hepsi çok normal ve tüm erkenci bebek annelerinin yaşadığı duygular. Yalnızlık hissetmemek için gerekli kişilerden veya etrafından yardım istemelisiniz.

Aklınıza takılan konularda hemşirenize veya doktorunuza danışmaktan korkmayın. Unutmayın hiçbir soru aptalca değildir, Doktor ve hemşireler, bulunduğunuz psikolojik durumu yıllardır tecrübe ettiklerinden sorularınızdan bunalmayacaklardırç aynı konuyu yirmi kere de sorsanız, bilgilerini sizinle paylaşmaktan mutlu olacaklardır.
Doktorlar ve hemşireler bebeğinizle ilgilendiğinde odadan ayrılabilirsiniz. Bu sizi kötü bir ebeveyn yapmaz. Doktorların ya da hemşirelerin bebeğinizi tedavi ederken yanlarında bulunmak istemeyebilirsiniz. Onun acı çektiğini ya da rahatsız olduğunu düşünebilir oradan uzaklaşmak isteyebilirsiniz. Bu durum gayet normaldir ve odadan ayrılmak en doğal hakkınızdır. Hatta, stresli olacağınızdan ve bu hissi çocuğunuza yansıtmamanız gerektiğinden bu her ikiniz için de iyi olacaktır.
Doktor ve hemşireleriniz size bebeğinizin tepkilerini nasıl anlayacağınızı, yorumlayacağınızı anlatabilir. Deneyimlerinden faydalanın.
Bebeğiniz doğduğu andan itibaren ona dokunmak istemeniz oldukça doğaldır. Onu henüz kucağınıza alamasanız bile, ona sıklıkla dokunun… Bazı koşullarda, bazı yoğun bakım üniteleri ebeveynlerin “Kangru bakımı”na izin verir (bebeğinizin yüzükoyun şekilde göğsünüze konularak ten temasınızın sağlanması), teninize temas etmek bebeğinizin major organ sistemlerinin gelişmesini destekler.

Bebeğinize dokunuşunuzun ona güven verici olmasına özen gösterin. Elleriniz soğuk olmamalı, dokunuşunuz ona güven vermelidir. Parmak uçlarınızla ona dokunmanız onu ürpertebilir bu sebeple daha çok sarıp sarmalayıcı bir yaklaşımla ona dokunmalısınız. Bir elinizi sırtına koyabilirsiniz. En iyi pozisyonlardan biri de bebeğinizin parmağınızı sıkıca kavramasına izin vermenizdir.

Araştırmalar, bebeğin anne ve babasının sesini tanıması dışında seslerine tepki verebildiklerini de ortaya koymuştur. Bebeğinizi, onun hep yanında olacağınız sesinizle de ifade ederek onun kendini güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz. Konuşmak ve müzik dinletmek..vb bebeğin duyma, sesleri ayırt etme, dinleme gibi becerilerini geliştirirken beyin gelişimini de olumlu etkiler. Bu tür vasıtalarla bebek beynini kullanmaya teşvik edilir.
Bebeklerin özel bakım ünitelerinde kalması durumunda bazı annelerde yetersizlik ya da suçluluk duygusu oluşabilmektedir. Unutmayın, bebeğiniz sizin hissettiğiniz hereşeyi hisseder ve sizin endişeniz ona güvensizlik olarak yansıyabilir. Bebeğinizin en iyi bakımı aldığından emin olun ve ona sadece ihtiyacı duyduğu güven hissini vermeye çalışın.
Biliyoruz, her anne bebeğini bir an önce emzirmek ister ve ona sütünüzü sağarak vermek hayal ettiğiniz bir şey değildi. Ama unutmayın ki onun, ne kadar küçük olursa olsun sizin sütünüze ihtiyacı var. Sütünüzdeki vitamin, minareler yanında onun bağışıklık sistemini geliştirecek en önemli ilacı sizin sütünüz.

Sütünüz bebeğiniz için o kadar önemlidir ki tek bir damlasını bile israf etmeyin, dondurucuya koymadan üzerine muhakkak tarih ve saat yazın. Sağım yaparken eğer bebeğinizi göremiyorsanız ona ait bir oyuncak ya da onun kokusunu alabileceğiniz bir kıyafeti yanınızda bulundurmanız sütün akış hızını artırmanız için size yardımcı olacaktır.

Bebeğinizin sağlık verileri stabil hale geldiği andan itibaren hemşirenize, bazı bakım işlerinde yardımcı olmayı teklif edin. Bebeğin altını değiştirmek ya da onu yıkamak gerektiğinde, hemşirenizin yanında olun. Hem bebeğinize dokunmak için bir fırsatınız olur hem de bir uzman  gözetiminde bebeğinizin bakımını deneyimlemiş olursunuz. Ancak doktor ya da hemşire sizin katılımınız için henüz erken olduğunu düşünüyorsa yalnızca izlemekle yetinin. Unutmayın bebeğiniz uzman ellerde.
Bebeğinizle ten teması gerçekleştirerek onun gelişimini destekleyeceğiniz bir destek tedavi sürecidir. Hemşirenizle konuşarak, yirmi dakikayı aşmamak koşuluyla anne ve baba olarak bebeğinizi göğsünüzde ana rahmi pozisyonunda tutabilirsiniz. Kalp atışınızı duyabileceği bu pozisyon bebeğinize güven verecektir. Anne ile bebeğin ten temasıyla bağlanmasını esas alan ‘kanguru bakımı’nın, prematüre bebeklerin büyüme ve gelişmesini hızlandırdığı saptanmıştır.
Bebek bakım ünitesine giren herkesin ilk olarak yapması gereken şey budur. Bu, yenidoğan bakım ünitesinde de mikrop dağılımının önüne geçecektir.
Bebeğinizin durumu stabil ve hemşirenizin izin vermesi durumunda bebeğinize dokunun. Ancak cildinizin kuru olması onu fazlasıyla tahriş edebilir. Uzmanlarınızın önereceği yağlar ve sıcak su ile ellerinizi yumuşatabilirsiniz. Unutmayın bebeğinizin güven veren bir dokunuşa ihtiyacı var.
Pek çok araştırmalara göre prematüre bebek annesinin varlığını her koşulda hissedebilmekte, sesini tanıyabilmektedir. Eğer hijyen açısından sorun yaratmayacaksa göğsünüzün üzerinde taşıyacağınız bir mendili, hemşireden izin alarak bebeğinizin kuvözüne koymasını rica edebilirsiniz.
Bebeğinizin duruşunu hemşirenizle konuşarak kararlaştırın. Başta size korkutucu gelebilir ama doğru bir pozisyonda uyuyabilmesi onun kas gelişimi için çok önemlidir.
Prematüre bebekler, henüz gerçek dünya ile tanışmamalıdır. En az ışık ve ses ile bebeğiniz kendisini daha güvende hissedecektir. Kuvözün fazla aydınlık bir noktada olduğunu düşünüyorsanız lütfen bunu hemşireniz ile konuşun. Ayrıca ziyaretçilerinize, bebek yanınızda ise konuşmamalarını ya da çok kısık sesle konuşmalarını rica edin.
Bebeğinizin gelişimini görmek ve hatıra oluşturmak adına için haftada bir fotoğrafını çekmek kabul edilebilir ancak flaş kullanımı ya da video çekimi için bebeği uzun süre rahatsız etmek kesinlikle yapmamanız gereken hareketlerdendir.
Anneler yanında artık babaların da doğum izni var. Bu süreci beraber geçirmeniz üçünüz için de çok önemlidir. Ayrıca iş yerinizle konuşarak bebeğinizin özel durumundan söz edebilir, izninizin uzatılmasını talep edebilirsiniz.